Sherborne

BAPTISMS 1840 - 1849

Transcribed by Shelia Carr

 

1840 JANUARY

1st; Henry Pope DIBSDALL; son of Thomas & Susan; Whitesmith

1st; Emily Ann GUPPY; dau of John & Martha; Carpenter

1st; Thomas Paul CREECH; son of Thomas & Hannah; Servant

1st; John  BISHOP; son of Mark & Ann; Labourer

1st; Rosanna BISS; dau of James & Elizabeth; Labourer

8th; Mary  HILLARY; dau of Richard & Susan; Baker

17th; Thomas  SIMMONDS; son of Benjamin Hann & Susan; Surgeon

22nd; James  JEFFERY; son of Samuel & Mary; Carpenter

23rd; Abigail REEVES; dau of William & Abigail; Labourer

24th; Eliza SMITH; dau of Charles & Ann; Labourer

31st; Sabina COURTNEY; dau of Edward & Maria; Shoemaker

31st; Susan MARCH; dau of Mary; Workhouse

31st; Edwiin WALL; son of Edwin & Charlotte; Labourer

31st; Charles HANHAM; son of Sarah; Workhouse

31st; Jane HOWLETT; dau of Charlotte; Workhouse

31st; Ann JENNINGS; da of Frances; Workhouse

1840 FEBRUARY

5th; Emily Elizabeth ELLARD; dau of William & Phoebe; Soldier

5th; Susan NOAKE; dau of Thomas & Sarah; Labourer

5th; Samuel Vicary ROBERTS; son of Richard & Maria; Bankers Clerk

7th; Elizabeth Sarah BAKER; dau of Henry & Mary; Post Boy

12th; James CHANT; son of George & Harriet; Carpenter

12th; Ellen COX; dau of James & Elizabeth; Painter

12th; Henry ENSOR; son of Thomas Beaton & Mary; Butcher

12th; Robert  BOWDEN; son of Barnard & Mary; Labourer

19th; Albert WILLMOTT; son of John & Eliza; Silk throwster

19th; Emily SUGG; dau of James & Mary Ann; Sawyer

21st; Richard  STURGESS; son of Richard & Jane; Labourer

25th; Albert Caleb COOK; son of James & Ann; Draper

1840 MARCH

6th; John HODGES ; son of James & Elizabeth; Labourer

6th; Mary Ann ANDERSON ; dau of James & Eliza; Shoemaker

6th; Eliza Jane BUNTER; dau of Richard & Ann; Labourer

9th; George PARSONS; Son of George & Hannah; Labourer

11th; Sarah HYDE; dau of George & Jane; Labourer

20th; Susanna HEATHMAN; dau of William & Ruth; Labourer

23rd; Mark & Albert FOOT; sons of William & Elizabeth; Coachmaker

24th; Mary Elizabeth DAWE; dau of George & Esther; Tiler

25th; George ANDREWS; son of James & Hannah; Gardener

1840 APRIL

1st; Isaac BOWN; son of William & Elizabeth; Labourer

1st; Sarah CROSS; dau of Jane; Silk winder

2nd; Alfred PRETOR; son of Samuel & Frances; Banker

11th; Susan RENDELL; dau of Henry & Betsey; Labourer

11th; Joseph Cooper GREEN; son of Thomas & Lucy; Butcher

17th; Mary HANN; dau of James & Mary; shoemaker

17th; Elizabeth HAGGITT; dau of Charles & Fanny; Labourer

21st; John Paul MICHEL; son of John & Mary; Shoemaker

24th; George Major GROOMES; son of John &Ann; Curate

29th; Lavinia POYNER; dau of Robert & Jane; Surveyor of Roads

1840 MAY

1st; Emily PARSONS; dau of Edward & Elizabeth; Labourer

1st; Selina STURGESS; dau of William & Elizabeth; Labourer

19th; Frederick Benjamin Alfred ANDREWS; son of Thomas & Sarah; Sailcloth maker

22nd; Ellen FAITHFULL; dau of William & Jane; Gardener

27th; Eliza KING; dau of Lawrence & Jane; Baker

28th; Edmund James ARNOLD; soon of James & Ann; Tailor

29th; Martha WHEELER; dau of William & Elizabeth; Ostler

1840 JUNE

3rd; Lavinia BAKER; dau of George & Jane; Labourer

3rd; Jane HEATHMAN; dau of James & Maria; Labourer

5th; George STURGESS; son of Thomas & Rebecca; Carpenter

19th; Frances MORRIS; dau of William & Elizabeth; Shoemaker

1840 JULY

8th; Jane PENNY; dau of Daniel & Ann; Mason

10th; George Benjamin GLOYNE; son of James & Sarah; Shoemaker

15th; Ernest  FUSSELL ; son of Ernest & Susan; Surgeon

17th; jane RIDOUT; dau of George & Mary; Labourer

17th; John  CHANT; son of George & Sarah; Labourer

18th; John GREEN; son of John & Ann; Carpenter from Castleton

22nd; Thomas Ackland ALLEN; son of John & Harriet; Chemist from St. Mary's Lambeth

29th; John  CABEL; son of Hugh & Mary; Servant

29th; Catherine Sarah FOOT; dau of Richard & Catherine; Shoemaker

30th; Charles GUPPY; son of Susan; Workhouse

31st; Henry Gapper BAVISTOCK; son of John & Harriet; Twine Maker

1840 AUGUST

12th; James Richard GARRETT; son of James & Harriet; Thatcher

21st; George Trenchard  MILLER; son of John & Ann; Blacksmith

28th; Caroline Elizabeth & Louisa Emma SANDFORD; daus of Joseph & Ann Jane; Attorney

1840 SEPTEMBER

9th; John  MICHEL; son of John & Maria; Labourer

11th; William James HODGES; son of James & Mary Ann; Carpenter

11th; Mary HYDE; dau of James & Harriet; Labourer

16th; Emily POPE; dau of William & Rebecca; Labourer

18th; James HOUNSEL; son of Stephen & Eliza; Carpenter

1840 OCTOBER

2nd; Ann Stoodley ALLEN; dau of Richard & Sarah; Painter

7th; Frederick GILLINGHAM; son of Frederick & Caroline; Labourer

14th; Sarah Ann HEWLETT; dau of William & Mary; Tailor

14th; Thomas John  HEWLETT; son of William & Mary; Tailor

14th; Emily  MARKS; dau of Thomas & Harriet; Shoemaker

14th; Henry MILES; son of Jane; Servant

19th; John BARNES; son of Thomas & Mary; Drill man

21st; Mary Ann GEAR; dau of James & Ann; Postboy

26th; Benjamin SAMPSON; son of Thomas & Mary; Baker

30th; Emily PARSONS; dau of James & Prudence; Labourer

1840 NOVEMBER

2nd; Ann RISSELL; dau of Isaac & Mary; Basket Maker

6th; Charles Henry BAKER; son of John & Sarah; Labourer

6th; Martha WILLIS; dau of John & Elizabeth; Innkeeper

16th; Eliza SYMES ; dau of George & Sarah; Innkeeper

18th; James Penny CRODE; son of James & Caroline; Mason

1840 DECEMBER

2nd; Edwin WILTON; son of Joseph & Rebecca; Tailor

3rd; Ann BEATON; dau of Louisa; Union House

4th; Elizabeth Harris CHAFFIN; dau of Thomas & Ann; Baker

4th; Sarah Ann WHITTLE; dau of William & Mary; Carpenter

16th; Mary MARTIN; dau of Thomas & Hannah; Baker

17th; Emma MOORE; dau of George & Susanna; Cooper

17th; Caleb MILLER; son of James & Mary; Labourer

23rd; Harriet VINING; dau of John & Elizabeth; Labourer

23rd; William BUTTON; son of Samuel & Susan; Labourer

23rd; Maria HIBBARD; dau of Charles Elizabeth; Labourer

30th; Charles Lewis BISHOP; son of John & Eliza; Blacksmith

30th; Lydia ELLAWAY; dau of William & Caroline; Labourer

30th; John DAVIDGE; son of Thomas & Jane; Wheelwright

30th; Henry BURETT; son of John & Mary Ann; Carpenter

1841 JANUARY

8th; William John  THOMAS; son of John & Ann Clotilda; Stone cutter

22nd; Elizabeth Ann GRAY; dau of William & Sarah; Sawyer

22nd; Selina  WHITE; dau of Daniel & Caroline; Labourer

22nd; Indiana  SUTTON; dau of Francis & Jane; Shoemaker

25th; Benjamin & Elizabeth GARRETT; children of Peter & Elizabeth; Labourer

27th; Mary Susan GARRETT; dau of James & Mary Watts; Blacksmith

1841 FEBRUARY

3rd; David Henry READ; son of Stephen & Mary; Game Keeper

3rd; Mary Ann PERCY; dau of Richard & Martha; Carpenter

3rd; Sarah HUMBER; dau  of William & Charlotte; Seaman

9th; George BRAXSTONE baseborn; son of Elizabeth; Union House

12th; Susan Watts SPRAGG; dau of John Watts & Susan; Blacksmith

12th; William  JEFFERY; son of Isaac & Elizabeth; Labourer

19th; Daniel  ROBERTS; son of Henry & Elizabeth; Brazier

19th; John NORRIS; son of George & Louisa; Carpenter

20th; Sarah Tidcombe HELLYAR; dau of Robert & Susan; Tanner

26th; Samuel HEATHMAN; son of Thomas & Mary Ann; Labourer

1841 MARCH

3rd; Maria AMANS; dau of Thomas & Kezia; Labourer

5th; Ann  PEARCE; dau of William & Esther; Labourer

5th; Celia Augusta SHERWOOD; dau of ; Innkeeper

8th; Esther CAVE baseborn; dau of Elizabeth; Union House

17th; Thomas  WHITE; son of Thomas & Sarah; Labourer

19th; John  BISHOP; son of Wiliam & Eliza; Coachmaker

1841 APRIL

2nd; Elizabeth WARR; dau of Martha - widow;           ----------

2nd; Emily WARR - baseborn; dau of Mary; Servant

6th; George Robert BAKER; son of Henry & Jane; Labourer

14th; Hannah NOAKE; dau of Isaac & Ann; Labourer

14th; Eliza HODGES; dau of James &Elizabeth; Labourer

14th; Charles  WINTER; son of James & Charlotte; Post boy

16th; William Henry Seth Burge GUY; son of Job & Ann; Tailor

23rd; Eliza Beagley FLOOKS; dau of William & Harriet; Labourer

28th; Elizabeth PALMER; dau of Samuel & Elizabeth; Servant

29th; Ann WHITELOCK; dau of John & Maria; Baker

1841 MAY

5th ; Frederick BOWN; son of William & Elizabeth; Labourer

6th; William Henry HIGHMORE; son of William & Elizabeth; Surgeon

12th; James PARSONS; son of William & Elizabeth; Labourer

13th; Mary Ann Morgan CHANT - baseborn; dau of Charlotte; Silk winder

21st; Ellen Salisbury EDGAR; dau of John & Amelia Salisbury; Currier

21st; George & Robert SLY; sons of Edward & Jane; Labourer

21st; Samuel JEFFERY; son of Samuel & Mary; Labourer

21st; Maria GOSNEY; dau of Thomas & Maria; Labourer

28th; Jane HAMBLIN; dau of George & Esther; Mason

1841 JUNE

4th; Louise Maria  CRISWICK; dau of James & Eleanor; Printer

9th; Maria Greenstock BRETT; dau of Charles & Pricilla; Carpenter

9th; Henry James JEANES; son of James & Martha; Carpenter

9th; Emily  CHANT; dau of Noah & Elizabeth; Labourer

9th; John  CHRISTOPHER; son of Lawrence & Charlotte; Basket maker

11th; Edwin TOMPKINS; son of William & Ann; Printer

12th; Emily Jane COOKE; dau of James & Jane; Draper

23rd; Samuel HODDINOTT; son of Thomas & Mary; Carpenter

1841 JULY

2nd; Robert BURROW; son of William & Eliza; Labourer

2nd; Sarah JUSTINS- baseborn; dau of Mary; Glover

14th; Jane MOORE; dau of  Thomas & Ann; Labourer

14th; William HUNT; son of Mark & Emma; Labourer

16th; Ann PITMAN; dau of Charles & Elizabeth; Servant

21st; Frederick George SCRIVENER; son of Frederick Henry & Ann; Clergyman

21st; Alfred VINCENT; son of Thomas & Elizabeth; Blacksmith

23rd; Emily COPPER; dau of Joseph & Maria; Gardener

30th; Eliza WILLIS; dau of George & Hannah; Sawyer

1841 AUGUST

5th; Alfred HOFF; son of John & Harriet; Tailor

6th; Ann Eliza HELYAR; dau of ; Blacksmith

7th; Arthur James Snook HUNT; son of Charles & Ann; Labourer

11th; Mary Ann WILLIS; dau of Mark & Hannah; Shoemaker

13th; Ann Gay SHARWELL; dau of Richard & Mary; Mason

13th; Harriet BOSEY; son of John & Ann; Labourer

18th; George CHAFFEY; son of George & Sarah; Mason

1841 SEPTEMBER

17th; Mary HUMBERT; dau of William & Elizabeth; Carpenter

17th; Mary Jane SLADE; dau of Robert & Mary; Labourer

17th; Winifred GUPPY; dau of John & Martha; Carpenter

24th; John James THORNE; son of Timothy & Mary; Carpenter

29th; Richard Thomas  FOX; son of Stephen & Mary; Printer

1841 OCTOBER

6th; SarahJane AMANS; dau of Thomas & Elizabeth; Painter

6th; Ernest FUSSELL; son of Ernest & Susan; Surgeon

14th; Agnes Maria GROOMES; dau of John & Ann; Clerk

20th; Elizabeth Speed HIPPISLEY; day of John & Sarah; Inn keeper

21st; Elizabeth SMITH - baseborn; dau of Mary;  Glover - Union Workhouse

27th; Henry William FARMER; son of William & Elizabeth; Labourer

1841 NOVEMBER

3rd; Emma  KING; dau of  Lawrence & Jane; Baker

3rd; Jane  HODGES; dau of John & Harriet; Labourer

10th; Susan Lavinia STEVENS; dau of Thomas & Elizabeth; Labourer

12th; Frances Louisa ELLAWAY; dau of James & Phoebe; School master

16th; Thomas  DAWE; son of George & Esther; Tiler

17th; Emma TUFFIN; dau of Richard & Emma; Baker

17th; Frederick HODGES; son of George & Selina; Tailor

17th; Edwin Bristow PENNY; son of William & Sarah; Bookseller

26th; Sarah Martha WILLIS; dau of John & Rebecca; Labourer

27th; Alfred FUZZARD; son of John & Matilda; Coach Trimmer

1841 DECEMBER

17th; Eliza  NOAKE; dau of James & Mary; Labourer

22nd; Susan WILLMOTT; dau of John Percival & Mary; Silk Twister

22nd; William CHANT; son of James & Mary; Labourer

22nd; Henry  BARRETT; son of John & Ann; Labourer

29th; Alfred SIMMONDS; son of George & Charlotte; Tailor

1842 JANUARY

7th; William  HAMBLIN; son of James & Elizabeth; Mason

7th; Ann Stickley PARSONS; dau of Edward & Elizabeth; Labourer

15th; Lucy Ann VINING; dau of John & Elizabeth; Labourer

19th; Elizabeth BOW; dau of Robert & Elizabeth; Labourer

26th; Joseph & Robert MILES; son of Robert & Frances; Labourer

26th; Mary  MILES -baseborn; dau of Elizabeth; Servant

28th; Mary Ann WALTER; dau of Israel & Harriet; Labourer

1842 FEBRUARY

2nd; Sarah Ann SYMES; dau of George & Sarah; Inn keeper

2nd; Jane HODGES; dau of William & Amelia; Labourer

4th; Russell Lodwick  THOMAS; son of John & Mary; Baker

9th; Elizabeth STRONG; dau of James & Elizabeth; Silk Twister

9th; Mary Ann CHANT; dau of Samuel & Mary; Labourer

9th; William John  AYERS; son of Samuel & Caroline; Labourer

23rd; Jonas EDMONDS; son of John & Elizabeth; Miller

1842 MARCH

2nd; Samuel Cleall DAVIS; son of Job & Jane; Gardener

2nd; George  DAY; son of John & Emma; Shoemaker

2nd; Elizabeth Thirza GARRETT; dau of James & Harriet; Thatcher

4th; Louise Harriet WALTERS; dau of James & Elizabeth; Labourer

4th; Mary HOUNSELL; dau of Stephen & Eliza; Carpenter

4th; Sarah Ann & Isaac BAKER; Children of Isaac & Sarah; Tiler

9th; James Frederick SPILLER; son of James & Mary; Tailor

11th; Henry Charles VALLIS; son of John & Mary Ann; Tailor

16th; George Thomas  CHANT; son of George & Harriet; Cabinet maker

16th; Albert  PHILIPS; son of James & Elizabeth; Newsman

16th; Henry  CREECH; son of Thomas & Hannah; Servant

18th; Charlotte GLYDE; dau of John & Rosanna; Labourer

18th; Alfred James  HOWSE; son of Joseph & Ann of Stoke Wake; Labourer

18th; Edwin WILLIS; son of John & Elizabeth; Inn keeper

21st; John Timothy HUNT; son of Henry & Rebecca; Mason

23rd; Emily Dean DIBSDALL; son of Thomas & Susan; Whitesmith

23rd; Edward Oxford ANDREWS; son of James & Hannah; Gardener

28th; Isaac GUDGE; son of Henry & Mary; Labourer

1842 APRIL

1st; James Edward PITMAN - baseborn; son of Sarah; Glover

6th; George REEVES; son of William & Abigail; Labourer

7th; Ann RIDOUT -baseborn; dau of Hannah; Union Workhouse

7th; Jemima GILLINGHAM - baseborn; dau of Eliza; Union Workhouse

7th; Henry POPE - baseborn; son of Eliza; Union Workhouse

8th; Jane  FOOT; dau of Richard & Catherine; Shopman

12th; James HEATH; son of John & Esther; Servant

13th; Louisa  BUNTER; dau of Richard & Ann; Labourer

14th; Augusta Rivers HIGHMORE; dau of William & Elizabeth Bowen ; Surgeon

20th; Sarah Jane BYE; dau of William & Persis; Painter

20th; George  DALLWOOD; son of William & Charlotte; Painter

20th; Frederick  HILLARY; son of Richard & Susan; Baker

22nd; Benjamin Jesse TUTTON; son of George & Mary; Dairyman

27th; Martha PENNY; dau of Silas & Ann; Carpenter

29th; Bithiah & Mary Edwards SMITH; daus.of Ebenezer & Bithiah; Gentleman

29th; James Edwards SMITH; son of Ebenezer & Bithiah; Gentleman

29th; Ebenezer SMITH; son of Ebenezer & Bithiah; Gentleman

29th; Joseph Barber  SMITH; son of Ebenezer & Bithiah; Gentleman

29th; Corneliius Winter SMITH; son of Ebenezer & Bithiah; Gentleman

1842 MAY

4th; Harriet NOAKE; dau of Thomas & Sarah; Labourer

6th; Martha YEATMAN; dau of Elisha & Mary; Tailor

11th; Henry  HAMBLIN; son of William & Martha; Labourer

13th; Jane Eliza BAKER; dau of Henry & Mary; Post boy

18th; Mary Ann CABLE; dau of Hugh & Mary; Servant

20th; Edwin & William REEVES; sons of Samuel & Catherine; Cooper

25th; Thomas  PELLEY; son of Francis & Sophia; Labourer - Union Workhouse

25th; Emily Ann ARNOLD; dau of James & Ann; Tailor

1842 JUNE

1st; Alfred PENNY; son of William Simon & Sarah; Bookseller

1st; Elizabeth  BIRCH; dau of George & Susan; Horse Keeper

10th; Thomas  POPE; son of James & Jane; Carter

15th; Mary Ann BARNET; dau of John & Mary Ann; Cabinet Maker

17th; Ellen POYNER; dau of Robert & Jane; Surveyor

24th; Edwin James BAKER; son of George & Jane; Tiler

24th; Mahala COLES; dau of Joseph & Mary; Coachsmith

1842 JULY

1st; Henry & Caroline RENDELL; son & dau of Joseph & Harriet; Coachsmith

6th; George  CANSDELL; son of Daniel & Tamar; Silk Twister

8th; Charles NOAKE; son of Thomas & Elizabeth; Labourer

8th; George  NOAKE; son of George & Selina; Labourer

11th; Jane SANSOME; dau of Thomas & Mary; Baker

15th; Mark  STURGESS; son of Thomas & Rebecca; Carpenter

20th; Thomas Henry BRAXSTONE - baseborn; son of Mary; Silk winder

22nd; William  HAYNES; son of Charles & Emma; Whitesmith

1842 AUGUST

5th; Mary Ann SEVIL; dau of Charles & Mary; Tailor

12th; Mary Ruth COX; dau of Samuel & Elizabeth; Labourer

12th; Sarah HYDE; dau of James & Hannah; Labourer

12th; Elizabeth SYMONDS; dau of Robert & Ann; Ostler

19th; Letitia PENNY; dau of Daniel & Ann; Mason

19th; Jane Eliza AMANS; dau of James & Eliza; Plasterer

19th; Mary  BENNETT; dau of Richard & Ann; Labourer

26th; Eliza HYDE; dau of George & Jane; Labourer

26th; Sara MANSFIELD; dau of Joel & Sarah; Machine maker

31st; Elizabeth Jane GENT; dau of Richard & Jane; Baker

31st; Elizabeth  RENDELL; dau of Charles & Mary; Mason

1842 SEPTEMBER

2nd; Ann  STURGESS; dau of Richard & Elizabeth; Labourer

4th; Henry & Eunice WILLIS; son & dau of William & Charlotte; Tiler

7th; Jane BROWNSEA; dau of Robert & Hannah; Carter

9th; Mary Jane BAKER; dau of John & Sarah; Labourer

15th; Edwin KING - baseborn; son of Ann; Union House

21st; Maria HUNT; dau of John & Harriet; Labourer

21st; John Webber CROAD; son of James & Caroline; Mason

29th; Mary Ann HUTCHINGS - baseborn; dau of Sarah; Glover

1842 OCTOBER

4th; William SINGLETON - baseborn; son of Ellen; Silk winder

12th; Sarah HUTCHINGS - baseborn; dau of Elizabeth; Seamstress

14th; James  MARTIN; son of Thomas & Jane; Farrier

14th; William Timothy BUNTER; son of Timothy & Elizabeth of Bristol; Labourer

18th; Henry Ambrose SCRIVENER; son of Frederick Henry Ambrose & Anne; Clerk

21st; Frederick FAITHFUL; son of William & Jane; Gardener

21st; Elizabeth Jane BIDDLESCOMBE; dau of Hugh & Jane; Mason

1842 NOVEMBER

5th; Jane Ann STEVENS; dau of John Robert & Eliza; Brewer

9th; Fanny  COLES; dau of Richard & Ann; Coachsmith

9th; William Bush ELLARD; son of William & Mary Ann; Mason

16th; Joseph CAINES; son of John & Frances; Glover

16th; George  LAMB; son of William & Charlotte; Labourer

18th; Charles Edward Halliday MANLEY - baseborn; son of Matilda; Traveller

18th; Mark SHERRIN; son of Mark & Ann Hewlett; Butcher

1842 DECEMBER

2nd; Jane THOMAS; dau of John & Ann Clotilde; Painter

9th; Emily ELLOWAY - baseborn; dau of Martha; Silkwinder

16th; John & Samuel BOWN; sons of William & Jane; Sawyer

16th; Thomas HEWLETT; son of James & Hannah; Tailor

17th; James  GEAR; son of James & Ann; Post boy

23rd; Edward BURROW; son of John & Jane; Labourer

23rd; Henrietta WHITTLE; dau of William & Mamry; Carpenter

30th; Mary Elizabeth MILLER; dau of John & Ann; Blacksmith

1843 JANUARY

4th; Thomas James COX; son of Robert & Sarah; Groom

11th; Susan BOWDEN; dau of Barnard & Mary; Labourer

11th; Charlotte RICHARDSON ; dau of Thomas & Charlotte; Warehouse man

11th; Jane WILLIS; dau of Goerge & Hannah; Sawyer

18th; Louisa HUNT; dau of Mary & Emma; Labourer

18th; Emily Sophia BRITTAN; dau of William Guise & Louisa; Printer

18th; Edward GARRETT; son of Isaac & Mary; Blacksmith

20th; Catherine Emma BENNETT; dau of Moses & Dorothy of Thornford; Farmer

25th; Charles COX; son of Charles & Ann; Carpenter

25th; Elizabeth Jane WHEELER; dau of John & Elizabeth; Porter

1843 FEBRUARY

1st; George  JEANES; son of Job & Martha; Carpenter

8th; Elizabeth  WILLIS; dau of Elias & Frances; Mason

9th; Elizabeth  THORNE; dau of Timothy & Mary Ann; Carpenter

10th; Ann WHITTLE - baseborn; dau of Elizabeth; Union House

15th; Louisa Rawlings WILTON; dau of Joseph & Rebecca; Tailor

15th; Louisa DAVIDGE; dau of Thomas & Jane; Carpenter

15th; Henry  STIBY; son of Robert & Frances Morore; Farmer

17th; Jane MICHEL - baseborn; dau of Mary Ann; Union House

22nd; Robert SIMMONDS; son of Robert & Hannah; Carpenter

24th; Ann Eliza SENIOR; dau of Jonathon & Ann; Coach painter

24th; Arthur John BRITTAN; son of Joseph & Elizabeth Nmary; Printer

24th; Alicia Jane COOPER; dau of Thomas & Ann; Baker

1843 MARCH

3rd; Maria  HUNT; dau of Matthew & Jane; Labourer

8th; Ellen Webber SCOTT; dau of John & Pricilla; Shoemaker

15th; Louisa  BURROW; dau of William & Eliza; Labourer

17th; Mary  GUPPY; dau of John & Martha; Carpenter

17th; Mary Amelia WARREN; dau of John & Mary Amelia from Marston Magna; Farmer

29th; Thomas  MICHEL; son of John & Jemima; Blacksmith

1843 APRIL

7th; Thomas & Lydia LUCAS; children of Edward & Winifred; Carpenter

7th; Charles  KING - baseborn; son of Hannah;    --------------

7th; Augusta Rivers HOFF; dau of John & Harriet; Tailor

14th; Elizabeth  CLOTHIER - baseborn; dau of Mary; Servant

17th; Eliza CHANT; dau of Noah & Elizabeth; Servant

17th; Ann Eliza BISHOP; dau of William Baker & Elizabeth; Coachsmith

19th; William Henry EDMONDS; son of David & Elizabeth; Miller

19th; Eliza SANSOM - baseborn; dau of Elizabeth; Union House

1843 MAY

5th; James John BURT; son of George & Sarah; Labourer

10th; Ann  WHITTLE - baseborn; dau of Elizabeth; Silk winder

12th; Charles GILES; son of Charles & Mary; Servant

15th; Henry JEANES - baseborn; son of Mary; Union House

22nd; John & Catherine EDWARDS; son  & dau of James & Mary Ann; Shoemaker

27th; Edwin  GUY; son of Job & Mary Ann; Tailor

1843 JUNE

7th; William Henry WILKINS; son of William Henry & Ann; Carpenter

7th; Charlotte MORRIS - baseborn; dau  of Sarah; Silkwinder

9th; Elizabeth  SMITH; dau of Christopher & Mary; Servant

12th; George HAMBLIN; son of George & Esther; Mason

30th; William  BUSH - baseborn; son of Fanny; Silkwinder

1843 JULY

7th; Elizabeth PITMAN; dau of John & Charlotte; Labourer

12th; Jane HODGES; dau of George & Susan; Tailor

14th; Lawrence KING; son of Lawrence& Jane; Baker

19th; Elizabeth Harriet HODGES; dau of James & Mary Ann; Carpenter

21st; William Henry COOPER; son of Joseph & Maria; Gardener

21st; Lydia  SMITH; dau of John & Mary; Labourer

22nd; Elizabeth Ann HEBDITCH; dau of James & Ann; Servant

28th; John  BURNETT; son of John & Mary Ann; Carpenter

28th; Ruth HEATHMAN; dau of Thomas & Mary Ann; Labourer

1843 AUGUST

2nd; William MOORE; son of Thomas & Ann; Labourer

9th; Henry  GARRETT; son of Peter & Elizabeth; Labourer

9th; Isaac BOWN; son of William & Elizabeth; Labourer

9th; Thomas JEFFERY; son of Isaac & Elizabeth; Labourer

11th; George  KENNISON; son of Samuel & Ruth; Tailor

18th; Letitia VINCENT; dau of Thomas & Elizabeth; Blacksmith

30th; Ann BRINE; dau of William & Lucy; Tinman

31st; Elizabeth BARRETT -  baseborn; dau of Charlotte; Union House

1843 SEPTEMBER

1st`; Mary TUFFIN; dau of Richard & Emma; Baker

6th; Elizabeth  WHITE; dau of Thomas & Sarah; Labourer

15th; Frances Elizabeth HIGHMORE; dau of William & Elizabeth Bown; Surgeon

15th; Ellen LAMB; dau of Charles & Sarah; Labourer

20th; Sarah HODGES; dau of William & Amelia; Labourer

22nd; Henry  COATE; son of Henry & Elizabeth; Draper

27th; George  WATTS; son of William Emily; Labourer

1843 OCTOBER

4th; John POPE; son of William & Rebecca; Labourer

11th; John  PENNY - baseborn; son of Elizabeth; Dressmaker

27th; Mary  HUNT; dau of William & Sarah; Labourer

1843 NOVEMBER

1st; William  HOUNSEL; son of Stephen & Elizabeth; Carpenter

3rd; Henry & Elizabeth TUFFIN; son & dau of John & Mary Ann; Labourer

8th; Ann HALLETT; dau of John & Charlotte; Shoemaker

9th; Emily NORTHOVER - baseborn; dau of Martha; Union House

10th; Charles HUNT; son of Charles & Ann; Labourer

15th; George Albert DAWE; son of George & Esther; Plasterer

17th; John Watts SPRAGUE; son of John & Susan; Blacksmith

17th; James  MILLER - baseborn; son of Elizabeth; Silk wiinder

22nd; Maria  CEVIL; dau of Thomas & Harriet; Tinker

22nd; Mary  PARSONS; dau of George & Hannah; Labourer

22nd; Susannah PARSONS; dau of Edward & Elizabeth; Warehouse man

29th; Elizabeth Mary WINTER; dau of James & Charlotte; Post boy

29th; George  AMANS; son of James & Elizabeth; Painter

1843 DECEMBER

8th; Jane  MABER; dau of James & Hannah; Labourer

15th; William  DOWNTON; son of Charles & Elizabeth; Labourer

22nd; Caroline PEARCE; dau of Thomas & Mary; Labourer

22nd; Emily BISHOP; dau of Mark & Ann; Labourer

22nd; Ann  HODGES; dau of James & Elizabeth; Labourer

29th; Mary  JEFFERY; dau of Samuel & Mary; Carpenter

1844 JANUARY

3rd; William SLADE; son of Robert & Mary; Labourer

5th; Elizabeth KENNISON; dau of Robert & Ann; Labourer

5th; Alfred C CHANT; son of George & Sarah; Labourer

17th; Emily  HAZZARD; dau of Robert & Maria; Shoemaker

22nd; Elliza Elizabeth PARSONS - baseborn; dau of Elizabeth; Union Workhouse

22nd; Jane BROOK - baseborn; dau of Elizabeth; Union Workhouse

24th; Selina HODGES; dau of George & Selina; Tailor

24th; Elizabeth Diskett FOOT; dau of William Diskett & Sarah; Carpenter

24th; William Ernest BAKER; son of George  & Jane; Plasterer

31st; John GOLLOP; son of John & Grace; Labourer

1844 FEBRUARY

7th; Charles CREED; son of Matthew & Sarah; Dairyman

9th; Frederick SUGG ; son of James & Elizabeth of Castleton; Labourer

13th; Alfred William COATE; son of Alfred & Pricilla HALL; Draper

14th; Ellen Phoebe THOMAS; dau of John & Ann Clotilda; Painter

16th; George NOAKE; son of Isaac & Ann; Labourer

1844 MARCH

8th; Henry HUNT; son of Mark & Emma; Labourer

13th; Elizabeth MARTIN; dau of ------------; Union Workhouse

13th; Thomas  PARSONS; son of Daniel & Mary Ann; Butcher

15th; John Gapper BAVEYSTOCK; son of John & Harriet; Servant

20th; Harry Towler STEVENS; son of John Robert & Eliza ; Brewer

20th; Frances Ann HILLARY; dau of Richard & Susan; Baker

1844 APRIL

2nd; Edwin  PEARCE; son of William & Esther; Labourer

3rd; Elizabeth GRIFFITHS; dau of Evan & Matilda; Servant

8th; Sarah LADSON; dau of Geoerge & Sarah; Dyer

10th; Eliza  MITCHELL; dau of William & Matilda; Coach Trimmer

17th; Stephen KING; son of William & Charlotte; Blacksmith

18th; Harriet PARSONS - baseborn; dau of Elizabeth; Union Workhouse

19th; Ann HAMBLIN; dau of James & Elizabeth; Mason

19th; JAmes  STRONG; son of James & Elizaberth; Labourer

24th; Ann  RUSSELL; dau of John & Eliza; Baker

26th; Emma  HAYWARD; dau of James & Harriet; Mason

1844 MAY

1st; Mary Louisa STRANGE; dau of Tomas & Jane; Shoemaker

3rd; George  BAKER; son of Isaac & Sarah; Plasterer

15th; Elizabeth EDMONDS; dau of John & Elizabeth ; Miller

17th; Robert john  BOW; son of Robert & Elizabeth; Labourer

17th; Charles Edwain HOUSE; son of James & Ann of Haselbury ; Labourer

17th; Elizabeth POYNER; dau of Robert & Jane; Road Surveyor

29th; Mary HODGES; dau of John & Mary; Blacksmith

29th; James  COOPER; son of John & Mary Ann; Labourer

29th; Elizabeth Jane VALLIS; dau of John & Maryn Ann; Tailor

29th; Samuel BENNETT; son of Richard & Ann; Labourer

1844 JUNE

5th; Mary Jane THORNE; dau of Timothy & Mary Ann; Carpenter

14th; Adam GOSNEY; son of Thomas & Maria; Labourer

19th; William HUNT; son of James & Rebecca; Labourer

21st; Charlotte LAMB; dau of Edward & Jane; Labourer

21st; Emily BAKER; dau of Henry & Jane; Labourer

1844 JULY

3rd; Emma COLLINS; dau of John & Harriet; Coach Painter

3rd; John Henry  GENT; son of Richard & Jane; Baker

5th; Jane  ANDREWS; dau of James & Hannah of Castleton; Gardener

5th; Francis Pitman  ARNOLD; son of James & Ann; Tailor

5th; William HYDE; son of James & Hannah; Labourer

10th; John  CHANT; son of Samuel & Mary; Labourer

10th; William George HARDY; son of Francis & Martha; Ostler

17th; Clara Annie SCRIVENER; dau of Frederick & Ann; Clerk

17th; Ellen  COLES; dau of Richard & Ann; Coachsmith

17th; Ann Barbara PENNY; dau of Daniel & Ann; Mason

19th ; Robert BABSTOCK; son of William & Jane; Labourer

26th; Emma  WILLIS; dau of John & Elizabeth; Innkeeper

31st; Henry  MILLER; son of James & Mary; Labourer

31st; Mary Melinda HAYNES; dau of Charles & Emma; Whitesmith

1844 AUGUST

9th; Pricilla BABINGTON; dau of William & Catherine; Gentleman

9th; George Frederick TOMPKINS; son of William & Ann; Innkeeper

21st; John Lane MORRIS; son of James & Sarah; Labourer

23rd; Thomas WATERS; son of Israel & Harriet; Labourer

23rd; Harriet CHANT; dau of William & Jane; Labourer

23rd; Edwin  CREECH; son of Thomas & Hannah; Servant

28th; Ann Eliza BARTLETT; dau of John & Kezia; Mason

30th; Eli POPE; son of James & Jane; Labourer

1844 SEPTEMBER

4th; Maria Elizabeth ENSOR; dau of Thomas Beaton & Mary; Butcher

4th; Thomas  DUFFITT; son of Thomas & Jane ; Servant

4th; Mary Watts GENT; dau of Frederick & Rebecca; Printer

4th; Charles  REEVES; son of William & Abigal; Labourer

11th; James Alfred  WILLIS; son of John & Rebecca; Labourer

11th; Charles James HOPKINS; son of George & Susanna; Tailor

13th; Samuel Jacob REEVES; son of Samuel James & Catherine; Cooper

25th; Harriet Elizabeth SHERRIN; dau of Mark & Ann; Butcher

27th; James William  WHITTLE; son of James & Mary; Blacksmith

1844 OCTOBER

4th; William FLOOKS; son of Robert & Hannah; Labourer

9th; Luke CHANT; son of James & Mary; Labourer

11th; Charlotte Prescott GENT; dau of Henry & Charlotte; Shoemaker

23rd; Frederick FLOOKS; son of William & Harriet; Labourer

24th; James  DIMENT - baseborn; son of Eliza; Silkwinder

25th; Charlotte JEFFERY; dau of Isaac & Elizabeth; Labourer

1844 NOVEMBER

4th; George Henry FUSSELL; son of Ernest & Susan; Surgeon

6th; Thomas BARNES; son of Thomas & Mary; Blacksmith

8th; George CROAD; son of James & Caroline; Mason

9th; Alfred SPILLER; son of James & Mary; Tailor

14th; Charlotte MARCH - baseborn; dau of Hannah; Union Workhouse

15th; Mary Ann BUNTER; dau of Richard & Anna; Labourer

20th; Eliza RENDELL; dau of Job & Harriet; Brazier

20th; Sarah Ann Elizabeth EDMUNDS; dau of David & Elizabeth; Miller

22nd; Ann Phyllis MULLETT; dau of Robert & Esther; Tailor

22nd; Daniel  CANSDELL; son of Daniel & Tamar; Silk Throwster

22nd; Emma CHEESEMAN; dau of Abraham & Jane; Plasterer

27th; Charlotte Elizabeth AISH; dau of John Hyde & Charlotte; Plasterer

29th; Eliza BOND; dau of George & Ann; Mason

29th; Catherine  WILTON; dau of George & Ann; Mason

1844 DECEMBER

11th; Lucy Jane HEATHMAN; dau of Thomas & Maria; Labourer

16th; John Henry Bavey B AVEYSTOCK - baseborn; son of Mary GAPPER; Laundress

27th; James & Elizabeth DYER; son & dau of James & Mary ; Grocer

27th; George & Charles WITTERIDGE; Twin sons of William & Sarah; Shoemaker

27th; John  AMANS; son of James & Eliza; Plasterer

27th; Robert BROWNSEA; son of Robert & Harriet; Labourer

30th; Charles PHILPOT; son of James & Elizabeth; Newsman

1845 JANUARY

3rd; Woodeforde Dean DIBSDELL; son of Thomas & Susan; Smith

8th; Nathaniel Joseph HIGHMORE; son of William & Elizabeth BOWN; Surgeon

10th; Frances HOFF; dau of John & Harriet; Tailor

11th; William HOLT - baseborn; son of Sarah; Union Workhouse

15th; Martha Clothier BAKER; dau of John & Sarah; Labourer

22nd; Charles George BOWN; son of Charles & Ann; Labourer

24th; Jane HYDE; dau of Charles & Elizabeth; Labourer

29th; Louisa HANHAM; dau of George & Elizabeth; Labourer

29th; Elizabeth Shepherd PEARCE -  baseborn; dau of Elizabeth;    ---------

31st; Hannah Elizabeth ROWE; dau of Joseph & Ann; Blacksmith

1845 FEBRUARY

5th; Louisa Farrer STEVENS; dau of John Herbert & Eliza; Brewer

5th; George GILES; son of Charles & Mary Ann; Servant

12th; John & Edward LONGMAN; sons of James & Elizabeth; Baker

12th; John DOWN; son of John & Mary Amelia; Farmer

12th; James Peter CALLEN; son of James & Elizabeth of Wincanton; Tailor

12th; Ann UPSALL; dau of James & Jane; Glazier

14th; Jane BISHOP; dau of Matthew & Mary; Blacksmith

15th; Sarah GREEN; dau of George & Sarah; Tollgate Keeper

1845 MARCH

9th; Henrietta WHITE; dau of Daniel & Catherine; Labourer

12th; Edward CHANT; son of Noah & Elizabeth; Servant

19th; Jane HODGES; dau of John & Martha; Tanner

21st; William & Charles GANDER; Twin sons of Joseph & Elizabeth; Labourer

23rd; Elizabeth CADDY - baseborn; dau of Ann;   -----------

26th; Emily GREY; dau of William & Sarah; Sawyer

26th; Susan  PARSONS; dau of James & Prudence; Labourer

1845 APRIL

2nd; Mary Susan FOX; dau of Stephen & Mary; Gardener

2nd; James Harris CHAFFIN; son of Thomas & Ann; Baker

2nd; Edward  EDGAR; son of Thomas & Elizabeth; Shoemaker

4th; John Richard BOWDEN; son of Barnard & Mary; Labourer

4th; Henry  CEVIL - baseborn; son of Harriet; Silkwinder

7th; James SUTTON; son of Francis & Jane; Letter Carver

16th; William FAITHFUL; son of William & Jane; Gardener

16th; Martha STURGESS; dau of Thomas & Rebecca; Carpenter

17th; Alfred William HAMMOND - baseborn; son of Amelia Ann; Union Workhouse

25th; Sarah Brett FOOT; dau of Richard & Catherine; Shopman

1845 MAY

2nd; Sarah Jane LEMON; dau of Frederick & Mary of Bradford Abbas; Yeoman

3rd; James  WHITTLE; son of William & Mary; Carpenter

9th; John HYDE; son of George & Jane; Labourer

14th; William  THOMAS; son of John & Ann Clotilda; Painter

16th; Sarah RUSSELL; dau of Samuel & Amelia; Labourer

16th; Samuel  BROOKMAN; son of William & Sarah; Servant

16th; Ann BOOT; dau of Francis & Ann; Shoemaker

28th; Charles  HODGES; son of Charles & Eliza; Tailor

30th; Ann Eliza COX; dau of Charles & Ann; Carpenter

1845 JUNE

11th; Sarah BURROW; dau of William & Eliza; Labourer

11th; Charles Tuffin CUSTARD - baseborn; son of Mary; Silkwinder

13th; John HAMBLIN; son of James & Elizabeth; Mason

30th; Francis William WAY; son of John & Mary Golding; Butcher

1845 JULY

2nd; William MULLET; son of William & Hannah; Labourer

2nd; Martha YEATMAN; dau of Elisha & Mary; Tailor

2nd; Thurza  HUNT; dau of William & Sarah; Labourer

18th; Louisa Selina BRINE; dau of William & Lucy; Brazier

23rd; Mary JUDDS; dau of John & Eliza; Late dealer in Grocery

25th; Daniel  HAMBLIN; son of George & Esther; Mason

30th; Alfred GARRETT; son of Isaac & Mary; Whitesmith

30th; Lilly Charlotte BAKER; dau of George Frederick & Eliza; Gamekeeper

1845 AUGUST

1st; Reginald PRETOR; son of Samuel & Frances; Gentleman

8th; Jane BISHOP; dau of William Baker & Eliza; Coachsmith

20th; Frank George COATE; son of Henry & Elizabeth; Draper

21st.; Frederick  SEVILLE; son of Charles & Mary; Tailor

23rd; Henry  BAKER; son of Samuel & Lucy; Labourer

31st; Elizabeth FERRISS; dau of Howell & Elizabeth; Dyer

1845 SEPTEMBER

3rd; Richard TUFFIN; son of Richard & Emma; Baker

4th; Alfred NORTHOVER - baseborn; son of Elizabeth; Union Workhouse

15th; Mary Ann Eliza NOAKE; dau of George & Selina; Labourer

20th; William MOORES; son of Thomas & Ann; Labourer

28th; Henry  YEATMAN -baseborn; son of Amelia; Silkwinder

1845 OCTOBER

9th; George BARTLETT - basborn; son of Maria; Union Workhouse

15th; Thomas KENNISTON; son of Samuel & Ruth; Tailor

15th; Frederick John VINCENT; son of Thomas & Elizabeth; Blacksmith

15th; Fanny PARSONS; dau of Edward & Elizabeth; Warehouseman

17th; Elizabeth Pitman  ARNOLD; dau of James & Ann; Tailor

29th; Ann Eliza WILLIS; dau of George & Louisa; Tailor

29th; Julia POYNER; dau of Robert & Jane; Surveyor

31st; Alfred DAY; son of John & Emma; Shoemaker

1845 NOVEMBER

6th; Mary  BISS - baseborn; dau of Elizabeth; Union Workhouse

12th; Alice STOKES; dau of Charles & Eliza; Manager of West Dorset Bank

21st; Rebecca WILTON; dau of Joseph & Rebecca; Tailor

28th; William Henry Lewis  GOODLAND; son of William & Elizabeth; Gardener

28th; Charles COOPER; son of Thomas & Ann; Baker

1845 DECEMBER

1st; Henry  SMITH - baseborn; son of Rebecca; Union Workhouse

2nd; Charles PHILPOT; son of James & Elizabeth; Gardener

3rd; Ann Eliza MATTHEWS; dau of William & Mary; Painter

10th; Jane  PARSONS; dau of George & Emma; Tailor

12th; James Andrew MITCHELL; son of John & Jemima; Blacksmith

16th; Alfred & Susanna HAMMOND both baseborn; son & dau of Harriet; Union Workhouse

19th; Edwin  HUNT; son of Mark & Emma; Labourer

19th; Hannah  BAKER; dau of George & Jane; Labourer

24th; George FLOOKS; son of Robert & Hannah; Labourer

24th; George  MORRIS; son of Robert & Charlotte; Labourer

26th; Henry  HEBDITCH; son of James & Ann; Servant

1846 JANUARY

9th; Sarah GARRETT; dau of Peter & Elizabeth; Labourer

9th; Harriet  NOAKE; dau of Isaac & Ann; Labourer

21st; Emma HARDING; dau of George & Ann; Innkeeper

23rd; Frances Eliza DARK; dau of Samuel & Frances; Gardener

28th; Mary Jane MULLETT; dau of William & Hannah; Labourer

28th; William KING; son of William & Charlotte; Blacksmith

29th; Charles WEBBER; son of John & Sarah; Farmer

1846 FEBRUARY

4th; Frank STADDLEMAN; son of Henry & Eliza; Coach Painter

11th; Anna Maria PARSONS; dau of Daniel & Mary Ann; Butcher

11th; Mary Ann BARNES; dau of Thomas & Mary ; Machine Maker

12th; Lavinia & Sarah POPLE both baseborn; dau's of Jane; Union Workhouse

12th; Daniel George PENNY - baseborn; son of Eliza; Union Workhouse

12th; George  LANE - baseborn; son of Ellen; Union Workhouse

20th; Fanny  BOWN; dau of William & Elizabeth; Labourer

20th; James William SYMES; son of James & Harriet; Labourer

21st; Harriet CROSS - baseborn; dau of Jane; Silk winder

23rd; Selina  JEANES - baseborn; dau of Susan;     ---------------

1846 MARCH

3rd; William STRONG; son of James & Elizabeth; Silk winder

4th; Harriet WHITE; dau of Thomas & Sarah; Labourer

18th; Edward SIMMONDS; son of Robert & Ann; Ostler

20th; Ann HYDE; dau of James & Hannah; Labourer

25th; Catherine  SIMMONDS; dau of George & Charlotte; Tailor

1846 APRIL

1st; Susan HILLARY; dau of Richard & Susan; Baker

1st; Ellen HUNT; dau of James & Rebecca; Labourer

1st; Harriet Louisa BRITTAN; of Castleton; Printer

7th; Thomas SHERRIN; son of Mark & Ann HEWLETT; Butcher

16th; Elizabeth NOAKE; dau of Thomas & Elizabeth; Labourer

16th; Susan  WHITTLE; dau of James & Mary; Blacksmith

16th; John William BAKER; son of John & Mary; Post boy

17th; Mary  POPE; dau of William & Rebecca; Labourer

21st; Frederick  BOWN; son of Charles & Ann; Labourer

24th; William  BRINE; son of Samuel & Elizabeth; Ostler

1846 MAY

5th; Emily CREED; dau of Matthew & Sarah; Dairyman

6th; Charlotte AMANS; dau of Thomas & Elizabeth; Painter

6th; Isabelle COFFIN; dau of Henry & Mary Ann; Sawyer

8th; Elizabeth BURROW; dau of James & Eliza; Labourer

20th; Eliza HODGES; dau of James & Elizabeth; Labourer

1846 JUNE

5th; Alfred  HODGES; son of William & Amelia; Labourer

5th; Eliza HODGES; dau of George & Selina; Labourer

10th; Sophie Caroline HIGHMORE; dau of William & Elizabeth BOWN; Surgeon

12th; Alfred John HAMMOND; son of Thomas John & Ann; Gentleman

26th; Joseph Alexander COOPER; son of Joseph & Ann Maria; Gardener

26th; Emma Mary DAWE; dau of Charles & Sophia; Gentleman

1846 JULY

2nd; Charles  DUFFETT - baseborn; son of Caroline; Union Workhouse

10th; Harriet HUNT; dau of John & Harriet; Labourer

17th; Eliza Tryphena BIDDLESCOMBE; dau of Hugh & Elizabeth; Mason

20th; Thomas WILLIS - baseborn; son of Elizabeth; Travelling Woman

24th; Mary Brook PENNY; dau of Thomas & Mary MOORE; Ironmonger

1846 AUGUST

3rd; Charles DAVIS; son of Mark & Mary; Maltster

12th; Ann GANDER; dau of Joseph & Elizabeth; Labourer

14th; Eliza SEVIL; dau of John & Elizabeth; Plasterer & Tiler

14th; Emma WILLIS; dau of George & Hannah; Sawyer

19th; Alfred HUNT; son of Mark & Emma; Labourer

21st; Charles Edward CAINES; son of Charles & Martha Mary Ann of Cheapside ,London; Glove Manufacturer

26th; Grace Louisa BAKER; dau of Isaac & Sarah; Labourer

26th; Herbert Edward CROFT; son of Edward Shepherd & Clara; Gentleman

28th; Frances Jane WEST; dau of William & Catherine; Post boy

1846 SEPTEMBER

4th; George WARR; son of Charles & Jane; Labourer

9th; Elizabeth HALL COATE; dau of Alfred & Pricilla; Draper

18th; Mary  BURROW; dau of John & Jane; Labourer

18th; Eliza BABSTOCK; dau of William & Jane; Labourer

23rd; Alfred William BARRETT; son of John & Mary Ann; Labourer

1846 OCTOBER

7th; Alfred  CREECH; son of Thomas & Hannah; Servant

7th; George HOSKINS; son of Jonas & Fanny; Gardener

9th; Jemima SHERGOLD; dau of Charles & Eliza; Button Maker

9th; Samuel Clark ELLOWAY - baseborn; son of Martha; Silk winder

14th; Emma FOOT; dau of James & Eliza; Painter

14th; Martha Jane HODDINOTT; dau of ; Carpenter

17th; John  CEVIL; son of Charles & Mary; Tailor

21st; Frederick WINTER; son of James & Charlotte; Post boy

23rd; William Alfred COX; son of Robert & Sarah; Labourer

28th; William  JEFFERY; son of William & Mary Ann; Shoemaker

28th; Jane KIMBER  BRETT; dau of Charles & Pricilla; Carpenter

30th; Elizabeth BATTON; dau of James & Lucy; Sawyer

30th; Henry LAMB; son of William & Charlotte; Labourer

31st; James & Isaac BUTT; sons of Thomas & Emily; Shepherd

1846 NOVEMBER

4th; Eliza Ann FERRIS; dau of Howell & Elizabeth; Dyer

20th; John CEVIL; son of Charles & Mary; Tailor

20th; Emma HOFF; dau of John & Harriet; Tailor

27th; Frederick JEFFERY; son of Samuel & Mary; Carpenter

1846 DECEMBER

4th; Ann Eliza THORNE; dau of Timothy & Mary; Carpenter

4th; Emily CHANT; dau of Thomas & Mary Ann; Tailor

11th; Louisa EDMONDS; dau of John & Elizabeth; Miller

16th; Elizabeth & Jane BUNTER; twins  girls of Richard & Ann; Labourer

18th; Sarah Elizabeth LAMB; dau of William & Ann; Labourer

23rd; Albert  THOMAS; son of John & Ann Clotilda; Painter

30th; Francis COLES; son of Richard & Ann; Coachsmith

1847 JANUARY

1st; Mary GREY; dau of William & Sarah; Sawyer

1st; Ann Augusta THORNE; dau of Alexander & Mary Ann; Postboy

1st; Anthony Alfred HENLEY; son of Cornish & Sarah; Gentleman

7th; Elizabeth AYRES; dau of Samuel & Henry?; Labourer

13th; Benjamin  KING; son of William & Charlotte; Blacksmith

20th; Thomas Henry  MILLER; son of Thomas & Ann; Farmer

20th; George  GARRETT; son of James & Harriet; Thatcher

27th; John  CHAMBERLAINE; son of Samuel & Elizabeth; Labourer

28th; Robert Bowwer BRADSHAW; son of James Edmund & Frances LAMB; Gentleman

1847 FEBRUARY

15th; Sampson  EASTON; son of Joseph & Mary; Labourer

16th; Sarah  CHANT - base born; dau of Celia; Union Workhouse

16th; Elizabeth Ann HAMBLIN; dau of Frederick & Jane; Tiler

24th; Ann Eliza HODGES; dau of Charles & Ann Eliza; Tailor

24th; William  PENNY; son of Danuel & Ann; Mason

24th; Jane DAVIDGE; dau of Thomas & Jane; Wheelwright

24th; Frances  AVERY; dau of Thomas & Jane; Huckster

25th; George Edmund CROCKER - baseborn; son of Ann; Union Workhouse

1847 MARCH

12th; Charles Down CROAD; son of George & Ann; Mason

12th; Harriet BOW(N); dau of Robert & Elizabeth; Labourer

19th; Edward William PARSONS; son of Edward & Elizabeth; Warehouse Man

23rd; Elizabeth ELLARD; dau of William & Mary Ann; Mason

26th; Mary Ann DYKE - baseborn; dau of Susan;    -------------

1847 APRIL

1st; Alfred William & Albert Henry WITTERIDGE; sons of William & Sarah; Shoemaker

2nd; Robert & Samuel EASON; sons of Joseph & Mary; Labourer

7th; Godfrey John DIBDALL; son of Thomas & Susan; Whitesmith

9th; Emma AMANS; dau of James & Eliza; Tiler

14th; Elizabeth YEARBURY; dau of James & Mary; Silktwister

30th; Harriet Maria BENDALL; dau of Job & Harriet; Brazier

30th; Alfred  BAKER; son of Richard & Emma; Baker

1847 MAY

13th; George Frederick SHIRE; son of Frederick & Elizaberth; Labourer

16th; Charles SHORT; son of Robert & Mary Lloyd; Printer

19th; Thomas ACKERMAN; son of James & Jane; Gardener

19th; Grace Hannah CHANT; dau of James & Mary; Labourer

19th; Albert  DAWE; son of Charfles & Hester; Plasterer

19th; James FLOOKS; son of Robert & Hannah; Labourer

21st; Emily MAry BAKER; dau of George & Elizabeth; Gamekeeper

21st; Ann  HYDE; dau of James & Hannah; Labourer

21st; Caleb BARRETT; son of Caleb & Charlotte; Labourer

21st; Sophia Millgate WAY; dau of John & Mary; Butcher

23rd; Sidney BOWN; son of Robert & Elizabeth; Shopkeeper

25th; Marianna FIZZARD; dau of John & Mary; Coach trimmer

26th; Hannah DAVIS; dau of Nathaniel & Caroline; Labourer

27th; Frederick SLADE; son of Robert & Mary; Labourer

28th; Mary Elizabeth DAVIS; dau of William & Mary; Gardener

28th; Robert DAVIS; son of James & Susan; Labourer

1847 JUNE

1st; Edwin CROSS; son of thomas & Amelia; Labourer

9th; Emily  MORRIS; dau of William & Susan; Shoemaker

11th; Aquilla GILLARD; dau of Uriah & Elilzabeth; Farrier

16th; Robert  BARNES; son of Thomas & Mary; Drill Machine Maker

22nd; George  FORD; son of Samuel & Eliza; Shoemaker

25th; Joseph SHARWELL; son of Richard & Mary; Shopkeeper

27th; Mary Emma GOLDSMITH; dau of Thomas Gurney & Sarah Adair; Banker

30th; Emily Martha ENSOR; dau of Henry & Louisa; Farmer

1847 JULY

9th; Ann SUGG; dau of James & Elizabeth of Castleton; Sawyer

16th; Charlotte MULLETT; dau of Emmanuel & Charlotte; Shoemaker

1847 AUGUST

1st; Thomas Knott MASTERS; son of Henry & Louisa; Shopkeeper

4th; Sarah Ann & Mary Emily WHIFFEN; daus of Samuel & Eliza Louisa; Tailor

4th; Louisa & Elizabeth WHIFFEN; daus of Samuel & Eliza Louisa; Tailor

4th; Henry  FOOT; son of Richard & Catherine; Shopman

18th; Sarah BROOKMAN; dau of William & Sarah; Labourer

21st; Eliza HANHAM; dau of George & Elliza; Labourer

25th; George  BENNETT; son of Aaron & Catherine; Carpenter

27th; William HODGES; son of John & Martha; Tanner

1847 SEPTEMBER

1st; Mary SHARP - baseborn; dau of Maria; Silk winder

8th; Ann BAKER; dau of Henry & Mary; Postboy

10th; Fanny HUNT; dau of Alfred & Maria; Labourer

17th; Thomas MARTIN; son of Henry & Jane; Farrier

17th; Robert John & Mary Ann ELLARD; son & dau of William & Mary; Mason

23rd; Sarah HEBDITCH; dau of James & Ann; Servant

26th; George Abbot MORRIS - baseborn; son of Sarah; Union Workhouse

26th; Fanny STOKES; dau of Charles & Eliza; Clerk in the Wilts & Dorset Bank

1847 OCTOBER

5th; Elizabeth COFFIN; dau of Henry & Mary Ann; Sawyer

7th; Alfred AVERY; son of Joseph & Eliza; Shopkeeper

8th; Edwin BISHOP; son of William Baker & Eliza; Labourer

9th; Fanny TUBB; dau of William & Jane Frances; Accountant

12th; Isaac HUNT; son of Henry & Sarah; Labourer

15th; Robert Albion CROFT; son of Edward Shepherd & Clara of Hinton St.George; Gentleman

20th; Sarah Stiles VATCHER; dau of John Stiles & Maria; Woodman

22nd; James Rawes SHERRIN; son of Mark Wills & Ann; Butcher

22nd; Thomas Herbert HANN; son of William & Elizabeth; Banker

22nd; Samuel Gent BAKER; son of George & Jane; Plasterer

22nd; Sarah HEBDITCH; dau of James & Ann; Servant

25th; Charles HIGGINS; son of Isaac & Ann; Mason

27th; Henry Albert LAMB; son of George Percy & Eliza; Sailor

27th; Robert Wickham DAY; son of Thomas & Eliza; Grocer

29th; Robert Henry BRINE; son of William & Lucy; Brazier

1847 NOVEMBER

5th; Thomas Minterne  COOPER - baseborn; son of Mary; Labourer

10th; George HANNAM; son of William & Eliza; Labourer

12th; Caroline POPE; dau of George & Jane; Postboy

19th; Georgina SWEETMAN; dau of George & Elizabeth; Tollkeeper

19th; Betsey BOWDEN; dau of Barnard & Mary ; Labourer

1847 DECEMBER

3rd; Charles NOAKE; son of Isaac & Ann; Labourer

3rd; Mary Ann CABLE; dau of Hugh & Mary; Gardener

15th; Catherine Mary & Fanny Savage MANSFORD; dau of John Street & Sarah; Surgeon

22nd; Matilda  HARDY; dau of Thomas & Elizabeth; Hatter

22nd; Jane HATCHER; dau of William & Jane; Labourer

22nd; Edward Henry VINCENT; son of Thomas & Elizabeth; Blacksmith

24th; Jane WALTER; dau of James & Elizabeth; Labourer

29th; Elizabeth Louisa WILLIS; dau of James & Elizabeth; Printer

29th; Henry Charles  STADDLEMAN; son of Henry & Eliza; Coachtrimmer

31st; William LAMB - baseborn; son of Eliza; Union Workhouse

1848 JANUARY

5th; Elizabeth Ellen PENNY; dau of Philip & Ann; Tailor

5th; Mark MOOR; son of Thomas & Ann; Labourer

12th; Mary Ann MORRIS; dau of James & Sarah; Labourer

19th; Martha RUSSEL; dau of John & Eliza; Baker

21st; Maria Jane King GIFFORD; dau of George & Mary; Grocer

21st; Mary Jane ROSSITER baseborn; dau of Jane ; Silkwinder

23rd; William  WEBBER; son of John & Sarah; Farmer

1848 FEBRUARY

1st; Sarah Jane HYDE; dau of Thomas & Jane; Labourer

2nd; Elizabeth Ann LEGG; dau of thomas & Mary Ann; Tailor

2nd; Ellen  WILLIS; dau of George & Hannah; Collar maker

2nd; Robert  SNOOK; son of Richard & Susan; Cooper

10th; John  CHAMBERLAIN; son of Samuel & Elizabeth; Labourer

11th; Mary Elizabeth SHEPHERD; dau of Frederick & Sarah; Thatcher

16th; Thomas Daniel PENNY; son of Thomas & Mary Moore; Ironmonger

23rd; John  HODDINOTT; son of John & Mary; Carpenter

25th; John Frederick NOAKE; son of George Kingman & Fanny; Tailor

28th; Samuel POLLARD; son of Edwin & Louisa; Watchmaker

1848 MARCH

4th; William WHEADON - baseborn; son of Mary; Union Workhouse

4th; James   ------------; left in a shed in Sherborne - parents unknown;    ---------------

4th; Alfred EADES; son of Robert & Louisa; Labourer

10th; Richard  HILLARY; son of Richard & Susan; Confectioner

15th; James Watts GENT; son of Israel & Charlotte; Shoemaker

20th; Henry Wyndham POYNER; son of Robert & Jane; Road Surveyor

24th; Theresa HODGES; dau of George & Selina; Tailor

24th; Emily  BURROW; dau of James & Eliza; Labourer

29th; Charles HYDE; son of George & Jane; Labourer

1848 APRIL

4th; James  GEARE; son of Jame & Ann; Postboy

5th; James PARSONS; son of Danuel & Mary Ann; Butcher

7th; Alice Sabin JELOS?; dau of Samuel & Harriet; Attorneys Clerk

17th; Eliza HAMBLIN; dau of James & Elizabeth; Mason

22nd; Susan Maria MICHEL; dau of Maria; Widow

24th; Elizabeth Esther DAWE; dau of Charles & Sophia; Gentleman

26th; Elizabeth Mary PARSONS; dau of George & Emma; Tailor

26th; Frank  ARNOLD; son of James & Ann; Tailor

1848 MAY

5th; Emily Septima AISH; dau of John & Charlotte; Tiler

5th; Henry  HURFORD; son of Elias & Sarah; Baker

9th; William  HAMMOND; son of Thomas Ann; Gentleman

12th; Luke  STURGESS; son of Thomas & Rebecca; Carpenter

12th; George GRIMES; son of William & Susan; Labourer

12th; Samuel Genge HAMBLIN; son of George & Esther; Mason

16th; William  BRACKSTONE -baseborn; son of Mary; Silkwiinder

17th; Edward Adolphus HIGHMORE; son of William & Elizabeth BOWN; Surgeon

17th; Henry KING; son of William & Charlotte; Blacksmith

17th; William BAKER; son of Henry & Jane; Labourer

19th; John  THOMAS; son of John & Ann CLOTHIER; Painter

19th; John  WHITTLE - baseborn; son of Jane; Silkwinder

22nd; Elizabeth Jane STONE - baseborn; dau of Mary Ann; Glover

23rd; George GOSNEY; son of Thomas & Maria; Brewer

1848 JUNE

2nd; Emily  HODGES; dau of James & Elizabeth; Labourer

9th; Clara DUFFETT; dau of Arthur & Mary Ann; Shoemaker

21st; Hannah HUNT; dau of James & Rebecca; Labourer

23rd; Mary Emma BAKER; dau of Samuel & Lucy; Labourer

23rd; William Henry BOOND; son of George & Ann; Mason

1848 JULY

5th; George VALLARD; son of Joseph & Ann; Labourer

10th; Thomas  EDGAR; son of Thomas & Elizabeth; Shoemaker

14th; Emily  GANDER; dau of Joseph & Elizabeth; Labourer

14th; Mary Jane MARCH; dau of Gideon & Tryphena; Servant

15th; William John PENNY - baseborn; son of Mary; Union Workhouse

19th; Mary Jane BELL; dau of James & Ann; Postman

21st; Eliza HUNT; dau of Mark & Emma; Labourer

23rd; Sarah  Elizabeth FORD; dau of Francis & Sarah; Shoemaker

28th; Luke BUNTER; son of Richard & Ann; Labourer

1848 AUGUST

11th; Charlotte PARSONS; dau of James & Prudence; Labourer

11th; Fanny  GILLINGHAM; dau of George & Maria; Shoemaker

16th; Frederick FAITHFU;;; son of William & Jane; Gardener

19th; Caroline BARNES; dau of Thomas & Mary; Drillman

19th; Eliza Jane BUNTER; dau of William & Elizabeth; Labourer

25th; Emily Eliza HAMBLIN; dau of Frederick & Jane; Tiler

25th; William Henry SUGG; son of John & Mary Ann; Labourer

30th; George  GOZNEY; son of Thomas & Maria; Labourer

30th; John Everleigh DAVIE?DAVIE?; son of John Everleigh & Agnes of Rye, Sussex; Land Surveyor

1848 SEPTEMBER

1st; Simon  BOND; son of William & Caroline; Mason

15th; John Towler STEVENS; son of John Robert & Eliza; Brewster

16th; Florence Annie FALWASSER; dau of John Frederick & Rosetta Jane; Gentleman

27th; Sarah Elizabeth MILLER; dau of Thomas & Ann; Farmer

1848 OCTOBER

5th; Ellen  SHIRE; dau of Frederick & Elizabeth; Labourer

5th; Frederick BUGLER - baseborn; son of Elizabeth;    ----------

11th; Benjamin Smith & John WHITE; sons of Danuel & Catherine; Labourer

13th; Jane GARRETT; dau of Peter & Elizabeth; Labourer

18th; Mary Jane BAKER; dau of William & Ann; Painter

20th; John CAINES; son of John & Frances; Shepherd

26th; Albert  BAKER; son of John & Sarah; Labourer

28th; Thomas John CHANT; son of Thomas & Mary Ann; Tailor

1848 NOVEMBER

3rd; Elizabeth  AMANS; dau of Thomas & Elizabeth; Painter

8th; Albert  BAKER; son of John & Sarah; Labourer

8th; Louisa SHARP; dau of John & Maria; Servant

24th; Sarah Ellen BAKER; dau of Isaac & Sarah; Tiler

1848 DECEMBER

2nd; Ellen GILL; dau of John & Susan; Chandler

8th; Thomas  HUNT; son of John & Harriet; Labourer

13th; Catherine WEBBER CROAD; dau of James & Caroline; Masoon

13th; Ann COOPER; dau of Thomas & Ann; Baker

20th; Emily  BUTT; dau of Thomas & Emily; Shepherd

22nd; Edwin  BOWN; son of Charles & Ann; Gas man

27th; Walter Henry BAKER; son of John & Mary; Ostler

1849 JANUARY

5th; Sylvia Emily BAKER; dau of George & Elizabeth; Gamekeeper

11th; Robert Thomas CHEESEMAN - baseborn; son of Susan;   --------------

17th; Emily Georgina Frances FLOOKS; dau of William & Frances Jane; Clerk of the Peace

24th; Emma HOFFE; dau of Charles & Harriet; Tailor

24th; Lewis Alfred  PENNY; son of Philip & Ann; Tailor

24th; Elizabeth HANN - baseborn; dau of Jane; Union Workhouse

24th; Elizabeth Emily  SMITH -  baseborne; dau of Emily; Union Workhouse

26th; Laurence Germaine SCOTT; son of William Boothe & Emily Marley; Engineer

30th; Cecilia Frances Darblay CROFT; dau of Edward Shepherd & Clara; Gent.

1849 FEBRUARY

7th; Jane PEACE; dau of Joseph & Matilda; Blacksmith

14th; Emily BISHOP; dau of Joseph & Lavinia; Carpenter

28th; Caroline Mary GENT; dau of Henery & Charlotte; Shoemaker

1849 MARCH

1st; Fanny HOSKINS; dau of Jonas & Fanny; Servant

2nd; Ann Maria  CREECH; dau of Thomas & Hannah; Labourer

2nd; Mary Ann TUFFIN; dau of Richard & Emma; Baker

2nd ; Thomas Henry  BENNETT; son of Richard & Ann; Labourer

7th; James WILLIS; son of James & Elizabeth; Printer

7th; Mary  STADDLEMAN; dau of Henry & Eliza; Coachpainter

9th; Samuel  UPSALL; son of James & Jane; Plumber & Glazier

14th; Eliza DAVIDGE; dau of Thomas & Jane; Wheelwright

16th; William DAY; son of George & Maria; Labourer

16th; John  WHITE; son of Thomas & Sarah; Labourer

21st; John  GILLARD; son of Uriah & Elizabeth; Vetinary Surgeon

23rd; Jane  MARTIN; dau of Henry & Mary; Farrier

23rd; Harriet BARRATT; dau of John & Mary Ann; Labourer

30th; Susanna CHAMBERLAINE; dau of Samuel & Elizabeth; Gardener

31st; Emma WILLIS; dau of George & Louisa; Tailor

1849 APRIL

4th; James  FLOOKS; son of Robert & Hannah; Labourer

5th; John HOUNSELL; son of Stephen  & Eliza; Carpenter

8th; George  HODDINOTT; son of John & Mary; Carpenter

11th; Sarah Emma GOODLAND; dau of William & Mary HEATH of Milborne Port; Gardener

13th; Henry  BISHOP; son of John & Elizabeth; Blacksmith

21st; George  GREEN; son of George & Mary; Inn Keeper

25th; Emily  HODGES; dau of Charles & Eliza; Tailor

25th; George James  PARSONS; son of Edward & Elizabeth; Labourer

25th; Mary Ann CARMAN -baseborn; dau of Jane; Semstress

27th; Bessie STOKES; dau of Frances & Martha; Grocer

27th;  Kate TUBB; dau of William Barnard & Jane Francecs Kent FERRIS ; Collecting Clerk

29th; John WILLIAMS; son of William & Mary Ann; Sawyer

1849 MAY

8th; Ellen PENROSE; dau of Charles Thomas & Ellen Caroline PENDER; Clergyman

11th; William ACREMAN; son of James & Ann; Labourer

11th; Harriet  FOX; dau of Stephen & Mary; Labourer

16th; Elizabeth WITTERIDGE; dau of William & Sarah; Shoemaker

30th; Jane COX; dau of Charles & Elizabeth; Labourer

30th; Elizabeth DAVIES; dau of Nathaniel & Catherine; Labourer

30th; William CHANT - baseborn; son of Caroline; Silk winder

1849 JUNE

6th; Emma Sophia HIGHMORE; dau of William & Elizabeth BOWN; Surgeon

11th; Charlotte HAMBLIN; dau of James & Eliza; Labourer

15th; Henry John COFFIN; son of Henry & Mary; Sawyer

29th; Frances Henrietta WILLIAMSON; dau of John & Madelane; Gent.

1849 JULY

5th; Ann BANGER -baseborn; dau of Harriet;  -------------

6th; John MITCHELL; son of John & Jemima; Blacksmith

20th; Charles LAMB; son of William & Charlotte; LAbourer

20th; Francis PRICE; son of Thomas Francis & Phillis; Tollgate keeper

27th; William BOWDEN; son of Barnard & Mary; Labourer

1849  AUGUST

3rd; Samuel  SNOOK; son of Richard & Susan; Cooper

3rd; Charles  HOFFE; son of James & Eliza; Mason

3rd; Agnes FOOT - baseborn; dau of Ann;  ---------------

10th; William GRIME; son of William & Susan; Labourer

10th; Caroline GRAINGER; dau of William & Louisa; Labourer

17th; Henry St. Barbe GOLDSMITH; son of Thomas Garney & Sarah ADAIR; Chief Bank Clerk

31st; Thomas Charles PENNY; son of  Thomas & Mary MOOR; Ironmonger

31st; Augusta Caroline BAKER; dau of George & Jane; Plasterer

1849 SEPTEMBER

7th; Joseph Simon COLES; son of Joseph & Mary; Chimney Sweep

7th; Edmund COLES; son of Richard & Ann; Coachsmith

15th; Martha BAILEY; dau of Charles & Mary; Labourer

21st; James  AMANS; son of James & Eliza; Plasterer

21st; Elizabeth BRINE; dau of James & Elizabeth; Ostler

22nd; Alfred NOAKE; son of Thomas & Elizabeth; Labourer

1849 OCTOBER

5th; Sarah Elizabeth FORD; dau of Francis & Sarah; Shoemaker

5th; Elizabeth BISHOP; dau of William & Eliza; Coachsmith

5th; Ann Elizabeth LADSON; dau of George & Sarah; Dyer

12th; Herbert  THORNE; son of Timothy & Mary; Carpenter

19th; Charles Stacey GREY; son of William & Sarah; Sawyer

1849 NOVEMBER

2nd; Emily  NOAKE; dau of Isaac & Ann; Labourer

2nd; Edwin Bishop HIGGENS; son of Charles & Ann; Tailor

2nd; Mary Jane BABSTOCK; dau of Thomas & Elizabeth; Gardener

2nd; John EDMUNDS; son of John & Elizabeth; Miller

16th; George  HATCHER; son of William & Jane; Labourer

26th; George Warry HELLARD - baseborn; son of Mary Ann;  ------------

30th; William HELLARD - baseborn; son of Mary Ann;  ------------

30th; Elizabeth BARRATT; dau of Robert & Mary; Labourer

1849 DECEMBER

7th; Edmund KING; son of  William & Charlotte; Blacksmith

7th; Elizabeth HAMMOND; dau of William & Eliza; Labourer

7th; Ann WILLIS; dau of George & Hannah; Sawyer

14th; Mary Elizabeth GAY; dau of John & Jane; Saw Cutter

21st; Martha & William Henry  BAILEY; dau & son of Charles & Mary; Labourer

21st; Amelia HUNT; dau of Henry & Sarah; Labourer

21st; Harriet BUTTON; dau of James & Lucy; Labourer

21st; Mary Ann HUMPHRIES; dau of William & Tamar; Labourer

28th; Eliza POPE; dau of William & Rebecca; Labourer

28th; Albert  DUFFETT; son of Arthur & Mary Ann; Shoemaker

28th; Mary  KKNIGHONT; dau of Thomas & Ann; Labourer

28th; William  HAMBLIN; son of John & Sarah; Sawyer

28th; William Lovell LEGGE; son of Thomas & Mary Ann; Tailor

28th; Eliza LAMB - baseborn; dau of Elizabeth;  -------------

Sherborne Page             OPC Page